Když život dá ránu: Beauty tipy na skrytí jizev
O jakých jizvách mluvíme?
V dnešním článku se podíváme na dva druhy jizev. V první řadě na ty fyzické po řezné či tržné ráně, zmíníme ale i jizvy na duši. Jejich odstranění či skrytí totiž může být mnohdy ještě obtížnější výzvou.
Ve všech případech ale platí, že byste se měli celý život věnovat prevenci. Nejlepší jizva je zkrátka ta, která vůbec nevznikne. Při práci tedy dbejte všech doporučených bezpečnostních opatření, promýšlejte všechny své životní kroky, zachovávejte maximální opatrnost a obezřetnost. Také nezapomeňte na dodržování zdravého životního stylu – s ním nejenže snížíte riziko karambolů a jizev, urychlíte ale i případné hojení. Je dobře známo, že zdravým vitálním lidem se nejrůznější poranění zpravidla hojí rychleji.
Ohromně důležitá je rychlá a precizní první pomoc
V případě řezných a tržných ran, které si způsobíte při nehodě, je klíčové jejich rychlé ošetření. Na mnohé menší až středně velké rány můžete aplikovat náplasťové stehy. S jejich pomocí rychle stáhnete ránu k sobě, není přitom nutné šití. Jizvička tak může být velice tenká a za čas okem sotva patrná.
Také dobře zašitá rána je ale lepší než ta, která je ošetřena chybně. Třebaže po zašití může místo vypadat hrůzostrašně – i kvůli otoku – obecně platí, že dobře zašité rány se dobře hojí a jizvy bývají přijatelné.
O jizvy musíte pečovat – zejména během hojení
Nalepením stehů nebo zašitím rány ale práce nekončí. Poraněné místo byste měli šetrně zbavovat nečistot, zároveň je dobré kůži hydratovat a ošetřovat speciálními mastičkami a hojivými přípravky. Díky tomu se kůže zahojí rychle a co možná nejlépe. S touto péčí byste neměli přestat ve chvíli, kdy se rána zacelí a lékař případně vyndá stehy. Kompletní hojení jizev může zabrat týdny, nebo dokonce měsíce, i během této doby stále máte možnost ovlivnit, jak bude výsledek vypadat.
Co dělat, když se vám jizva nelíbí?
I přes veškerou snahu se může stát, že se vám vaše jizvy nelíbí. To s sebou může nést ztrátu sebevědomí, deprese a touhu po změně.
Existují různé způsoby, jak jizvičky zjemnit, sjednotit jejich barvu se zbytkem kůže, vyhladit nerovnosti apod. Většinou vám tyto služby poskytnou kliniky specializované na estetickou medicínu.
Další variantou je zakrývání jizev pomocí oděvu, make-upu a různých speciálních tónovaných krémů.
A pak je tu samozřejmě ještě jedna varianta – přijmout své tělo takové, jaké je, se všemi krásami i neduhy. Nedokážete-li se s jizvami smířit svépomocí, může být vhodné vyhledat služby psychologa, který vám může pomoci se správným nastavením mysli. To platí i o jizvách, které nejsou viditelné – jsou v našem srdci a na duši. Pomoc odborníka, který pomůže tyto jizvy zacelit a ukrýt, může být nezbytná.