1) Udržujte močový měchýř v provozu

Používej to, nebo o to přijdeš. Tato poučka by se ve stručnosti dala použít na libovolnou část našeho těla. Co to ale znamená? Svému tělu uděláte nejlepší službu tím, že jej budete používat. Potřebuje pravidelný pohyb, přiměřené množství stravy a čas od času byste měli potrápit i svůj mozek. Díky tomu zvýšíte pravděpodobnost, že vám tělo i duše budou spolehlivě sloužit i v pokročilém věku.

Jak tento princip uplatnit v případě močového měchýře? Pravidelným pitným režimem a pravidelným vyprazdňováním. Nejlepší volbou je čistá voda, chybu neuděláte ani bylinkovými čaji. Močovým cestám naopak příliš neprospějí alkohol, přemíra kofeinu nebo nápoje slazené.

Pozor také na dlouhodobé zadržování moči. Přetěžování močového měchýře žádoucí není.

2) Stres je úhlavním nepřítelem

Dlouhodobý stres se velice často odrazí v našem zdravotním stavu. Někdo může mít potíže s imunitou, dalšího trápí trávení, nespavost, u mnoha lidí se objeví potíže s inkontinencí. Kvůli únikům moči pak může být nezbytné nosit inkontinenční kalhotky. Ty sice dokážou eliminovat nežádoucí projevy těchto potíží, následně byste se ale měli soustředit na odstranění příčiny. Musíte odhalit příčinu svého stresu a udělat maximum pro to, abyste se jí zbavili. Je zde veliká šance, že i váš močový měchýř se následně uklidní.

3) Pozor na zlozvyky

Kromě již zmíněného alkoholu nebo kofeinu byste si měli dávat pozor i na kouření, neměli byste se ani přejídat sladkostmi nebo smaženými potravinami. Klíčem k celkovému zdraví – močový měchýř nevyjímaje – je rozmanitý a vyvážený jídelníček.

Které potraviny naopak zařadit, abyste močové cesty podpořili? Potravinou s prokazatelně pozitivními účinky jsou brusinky. Ty můžete konzumovat čerstvé, sušené nebo třeba ve formě doplňku stravy. Zdaleka je přitom nemusíte užívat pro podporu léčby, jejich konzumace pomáhá onemocnění močových cest předcházet.

5 tipů pro zdravý močový měchýř

4) Pamatujte na hygienu

Zdraví močových cest podpoříte i pravidelnou důkladnou hygienou. Mnohdy se totiž bakterie do vylučovací soustavy dostanou skrz tělesné otvory na jejím konci. Z důvodu odlišné anatomie pohlavních orgánů mají v tomto směru nevýhodu především ženy, jejichž močová trubice je oproti té mužské výrazně kratší. Bakterie tak na nežádoucí místa snáze proniknou.

5) Posílení těla, uvolnění duše

Nejen v případě inkontinence je vhodné pravidelně posilovat svaly pánevního dna. Jak již bylo řečeno, procvičování těla vám pomůže k dlouhodobé vitalitě. K posilování ale patří také uvolňování. A tak se zaměřte na jógu, která právě posilování a relax vhodně kombinuje. Ani jiné způsoby dušení očisty ale nejsou krokem vedle.