Co je to lymfatická masáž?

Lymfatická masáž je speciálním druhem masáže, která pomáhá rozproudit náš lymfatický systém. Ten totiž není napojen na krevní oběh a jeho proudění je závislé na tom, jak se hýbeme. U jedinců s výrazně sedavým způsobem života lymfa proudí nedostatečně. To může narušit fungování imunitního systému nebo zpomalit odvádění škodlivých látek z našeho těla, které se pak jimi zanáší.

Pravidelné lymfatické masáže lymfatický systém podporují. To výrazně prospívá správné funkčnosti našeho těla. Budete se cítit lépe po fyzické i psychické stránce.

Jaké má lymfatická masáž benefity?

Hlavním benefitem lymfatické masáže, jak již bylo řečeno, je rozproudění lymfatického systému. Právě jeho podpora má ale celou řadu pozitivních dopadů na naše tělo. Které to například jsou?

Detoxikace vašeho těla

Významným benefitem je detoxikace organismu. Lymfatická masáž totiž urychlí cirkulaci lymfy v těle, což zároveň urychlí odvod toxických látek pryč z organismu. O tom, že takový benefit je více než žádoucí, se snad ani nemusíte více zmiňovat. Toxické látky se mohou hromadit v celém lymfatickém sytému, zejména v uzlinách. Proto pokud se po delší době hýbete – nebo zajdete na lymfatickou masáž – můžete se překvapivě cítit nikoliv lépe, ale hůře. Je to dáno tím, že se toxické látky najednou z uzlin vyplaví do těla, které se jich poté zbavuje. Ačkoli se vám tento pocit nemusí líbit, je žádoucí a vlastně ukazuje na to, že s vaším tělem doposud nebylo vše v pořádku. Pokud se následně bude hýbat častěji – nebo častěji podstoupíte lymfatickou masáž – podobné stavy by se již znovu dostavovat neměly. Lymfatická masáž se poté stane uvolňující procedurou, která dlouhodobě uleví od stresu. I v dalších dnech byste se po ní měli cítit lépe.

Posílení imunitního systému

Pravidelný pohyb je pro náš imunitní systém zcela zásadní. Je to mimo jiné i kvůli lymfatickému systému. Právě v mízních uzlinách dochází k filtrování škodlivin v našem těle. Koncentrují se v nich bílé krvinky. Když ale míza (neboli lymfa) neproudí, není co filtrovat a s tím bojovat. Pohyb – nebo alespoň lymfatická masáž – napomáhá tomu, aby celý systém správně fungoval. V konečném důsledku má taková skutečnost velmi pozitivní dopad na náš imunitní systém.

Snížení otoků

Osoby, které mají problémy s otékáním horních i dolních končetin, může lymfatická masáž pomoci ke snížení těchto nežádoucích stavů. Platí to i u osob, kterým byly chirurgicky odstraněny některé lymfatické uzliny.

Totéž ale nelze říct v případě, že vás trápí křečové žíly. Ty jsou naopak často důvodem, proč masáže neprovádět, neboť masáž končetin postižených křečovými žilami může být bolestivá a může vést k dalšímu prohlubování potíží.